HomeLajmeÇfarë ndodh nëse ndaloni së ngrëni fare sheqer

Çfarë ndodh nëse ndaloni së ngrëni fare sheqer

 Sheqeri është shpesh gjëja e parë që duam të të heqim nga dieta jonë kur fillojmë të ushqehemi shëndetshëm.

Por në të vërtetë ka edhe sheqerna të mira, të tilla si kallami i sheqerit ose ato që gjenden në frutat dhe perimet, nga të cilat mund të përfitojmë për shëndetin dhe pamjen. Kur konsumohen me moderim, sheqernat e mira mund të kënaqin dhëmbin tuaj të ëmbël, të qetësojnë nervat tuaja dhe madje mund t’ju pengojnë të fitoni pesha.

Hulumtimet tregojnë se mund të hani një sasi të moderuar sheqeri çdo ditë pa ndjenja faji. Bright Side zbulojnë se çfarë mund të ndodhë nëse e lini sheqerin njëherë e përgjithmonë.

Flokët tuaj mund të rriten më ngadalë

Ndërsa të hani shumë sheqer të rafinuar nuk po u bën ndonjë favor flokëve tuaj, shtimi i pak kallamsheqeri në dietën tuaj mund të ndihmojë në fakt flokët tuaj të rriten më shpejt. Kallami i sheqerit është një diuretik natyral dhe ndihmon në largimin e toksinave dhe kripës së tepërt nga trupi juaj, duke e bërë më të lehtë punën e veshkave tuaja. Kur veshkat tuaja nuk funksionojnë siç duhet, mund të shkaktojë komplikime serioze shëndetësore, duke përfshirë rënia e flokëve. Shtimi i pak kallam sheqeri në vaktet tuaja të përditshme është një mënyrë e lehtë dhe e shijshme për të pasur flokë të shndritshëm dhe të trashë.

Lëkura juaj mund të jetë më e prekshme ndaj dëmtimeve mjedisore

Megjithëse është e vërtetë që ushqimet me shumë sheqerna të shtuara mund të shkaktojnë akne, sheqernat e shëndetshëm, si kallami i sheqerit, mund të përfitojnë në fakt lëkurën tuaj. Kallami i sheqerit është i pasur me antioksidantë që mbrojnë lëkurën tuaj nga radikalet e lira që shkaktojnë pigmentim dhe plakje të parakohshme. Shijimi i disa pjesëve të çokollatës së zezë mund t’ju ndihmojë gjithashtu të hani lëkurën me shkëlqim.

Përbërësit bioaktive në çokollatën e zezë përmirësojnë rrjedhjen e gjakut në lëkurë dhe bëjnë atë të duket dhe të ndihet më e shëndoshë dhe e hidratuar.

Mund të shtoni kilogramë të tepërt

Eleminimi i sheqerit nga dieta juaj tingëllon si një ide e shkëlqyer nëse po përpiqeni të humbni peshë. Por privimi i vetes nga ëmbëlsirat mund të çojë në dëshira për sheqer që mund t’ju bëjë të hani tepër. Ngrënia e një sasie të moderuar të çokollatës së zezë mund t’ju japë ndjenjën e ngopjes dhe t’i mbajë ato kilogramë shtesë. Kallami i sheqerit gjithashtu mund të kënaqë shijen tuaj dhe të nxisë metabolizmin tuaj, duke e bërë më të lehtë humbjen e peshës.

Ndryshimet e humorit tuaj mund të përkeqësohen

Bërja e ndryshimeve drastike në dietën tuaj nuk është kurrë e lehtë dhe heqja e plotë e sheqerit mund t’ju bëjë të ndiheni të turbullt. Studimet kanë treguar se ngrënia e një sasie të vogël të çokollatës së zezë çdo ditë mund të ul nivelet e stresit dhe t’ju bëjë të ndiheni më të qetë dhe më të lumtur.

Mund ta keni më të vështirë të përqendroheni

Nuk mund të ngopeni kurrë me çokollatë të zezë të cilësisë së mirë dhe lajmi i mirë është që mund t’ju ndihmojë të përgatiteni për një provim ose një prezantim të madh. Çokollata e zezë është treguar se përmirëson rrjedhjen e gjakut në tru, dhe ngrënia e saj me moderatë është një mënyrë e shëndetshme dhe e shijshme për t’u bërë më të zgjuar.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments