HomeLajmePrincesha e Uellsit, Catherine diagnostikohet me kancer

Princesha e Uellsit, Catherine diagnostikohet me kancer

Catherine, Princesha e Uellsit, është diagnostikuar me kancer.

Princesha e Uellsit thotë se është në fazat e hershme të trajtimit pasi kanceri u zbulua në teste.

Në një deklaratë video, Catherine thotë se ishte një “shok i madh” pas një “dy muajsh tepër të vështirë”.

Por ajo dërgoi një mesazh pozitiv, duke thënë: “Jam mirë dhe po forcohem çdo ditë e më shumë”.

Detajet e kancerit nuk janë bërë të ditura, por Kensington Palace thotë se ka besim se princesha do të shërohet plotësisht.


Deklarata e princeshës shpjegon se kur ajo bëri një operacion abdominal në janar, nuk dihej që kishte kancer.

“Sidoqoftë, testet pas operacionit zbuluan se kanceri ishte i pranishëm. Prandaj ekipi im mjekësor më këshilloi që duhet t’i nënshtrohej një kursi të kimioterapisë parandaluese dhe tani jam në fazat e hershme të këtij trajtimi,” tha princesha.

Ajo tha se po mendonte për të gjithë ata që janë prekur nga kanceri, duke shtuar: “Për të gjithë ata që përballen me këtë sëmundje, në çfarëdo forme qofshin, ju lutemi mos e humbni besimin apo shpresën. Nuk jeni vetëm”.

Catherine tha se rikuperimi nga operacioni i saj në janar, për një gjendje që nuk është zbuluar, kishte marrë kohë dhe prioriteti tani ishte të qetësonte familjen e saj.

“William dhe unë kemi bërë gjithçka që mundemi për ta përpunuar dhe menaxhuar këtë privatisht për hir të familjes sonë të re.”, raporton BBC, përcjell portali rtv21.tv

Princesha shtoi: “Na ka marrë kohë për t’i shpjeguar gjithçka George, Charlotte dhe Louis në një mënyrë që është e përshtatshme për ta, dhe për t’i siguruar ata se do të jem mirë.”

Ajo tha se familja tani ka nevojë për “disa kohë, hapësirë dhe privatësi”.
Catherine dhe Princi William tani nuk pritet të shfaqen me familjen mbretërore të dielën e Pashkëve dhe nuk do të ketë ndonjë kthim të hershëm në detyrat zyrtare për princeshën.


Pallati tha gjithashtu se mungesa e papritur e Princit William nga një shërbim përkujtimor në fund të shkurtit ishte për shkak të zbulimit të diagnozës së kancerit të Katerinës.

Çifti është përballur me spekulime të forta publike dhe një furi në rrjetet sociale për shëndetin e saj, që nga operacioni i saj në janar. Ajo nuk ka marrë pjesë në asnjë ngjarje zyrtare që nga Krishtlindjet.

Në deklaratën e saj në video, ajo foli për mbështetjen e familjes së saj: “Të kesh William pranë meje është gjithashtu një burim i madh ngushëllimi dhe sigurie.

“Siç është dashuria, mbështetja dhe mirësia që është treguar nga shumë prej jush. Kjo do të thotë shumë për ne të dy.”

Previous article
Next article
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments