HomeShowbizKush esht "Firati" i serilit "Vajza ime e Vogel"

Kush esht “Firati” i serilit “Vajza ime e Vogel”

 Ne ket postim do ju paraqesim biografin e shkurt te aktorit turk “Firat” si protagonist kryesor i seriait Vajza ime e Vogel.

Emri i tij i vertet eshte Berk Oktay.

Berk Oktay është një nga emrat më të pashëm dhe më të talentuar të ekranit turk. Ai ka lindur në Ankara, Turqi më 28 tetor 1982. Berk është djali i një kontabilisti (babai) dhe një mësuesi (nëna), duke filluar karrierën e tij të aktrimit që në moshë të re. Pasi u takua me Ugurkan Erez në vitin 2000, aktori simpatik filloi të merrej me modeling dhe u nominua si Modeli më i mirë i vitit 2001.

Në këtë procedurë ka kontribuar Berk Oktay, i cili fitoi vendin e parë në konkursin e vitit 2003, ka vazhduar modelingun midis viteve 2000-2006. Ai vazhdoi të punojë jashtë vendit gjatë gjithë karrierës së tij në modeling, u transferua në Paris në vitin 2004 dhe qëndroi atje për gati dy vjet. Këtu Berk Oktay ka punuar me markat më të njohura në botë si Gucci dhe Prada.

Pas 2 vitesh modeling në Paris, karriera e këtij artisti të pashëm u zhvendos përsëri drejt Turqisë për arsimin e lartë, si dhe filloi karrierën e tij. Pasi u kthye në atdheun e tij, Berk Oktay kaloi të gjitha rrugët dhe filloi të trajnohej për aktrim këtë herë, ndërkohë që ata morën të drejtat e autorit për të luajtur në një film. Pasi erdhi në vitin 2008, në fund filloi seria e parë.

Ketu me posht esht lista e serialeve te luajtur nga Berk Oktay:
2007–2008 Tatlı Bela Fadime Levent Leading role
2008–2009 Akasya Durağı Murat Aydın Supporting role
2009–2012 Arka Sokaklar Sinan Bahadır Leading role (126–250)
2010 Umut Yolcuları Sinan Bahadır Guest appearance
2012–2013 Alev Alev Murat Leading role
2013–2014 Benim Hala Umudum Var Hakan Demirer Leading role
2014 Aşktan Kaçılmaz Mardinli Berzan Leading role
2015–2016 İlişki Durumu: Karışık Can Tekin Leading role
2016 İlişki Durumu: Evli Can Tekin Leading role
2017–2020 Savaşçı Captain Kağan Bozok Leading role
2020–2022 Yasak Elma Çağatay Kuyucu Leading role
2022–2023 Bir Küçük Gün Işığı Fırat Ayaz Leading role
Berk Oktay eshte i martuar me Yildiz Cagri 
 RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments