HomeShendetiUshqimet që duhet të ndaloni së ngrëni për një zemër të shëndetshme

Ushqimet që duhet të ndaloni së ngrëni për një zemër të shëndetshme

 

Gjithnjë e më shumë njerëz janë të vetëdijshëm për këtë problem dhe po kërkojnë mënyra për të përmirësuar shëndetin e zemrës së tyre.

Lajmi i mirë është se nuk duhet të ushtroheni tre orë në ditë dhe të hani vetëm peshk dhe ushqime bimore për të mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme.

Disa ndryshime të thjeshta gjithashtu mund të bëjnë një rrugë të gjatë.

Një nga gjërat më të lehta që mund të bëni është të eliminoni ose kufizoni ashpër disa ushqime që janë armiq të shëndetit të zemrës.

Kardiologët dhe nutricionistët zbulojnë për HuffPost se cilat janë ato ushqime.

Proshutë

Nëse ju pëlqen proshuta, na vjen keq, por të gjithë ekspertët bien dakord se është një ushqim që duhet shmangur ose konsumuar vetëm në raste të veçanta.

“Bakoni mund të rrisë presionin e gjakut për shkak të përmbajtjes së lartë të kripës, ndërsa përbërësit e formuar gjatë skuqjes së proshutës, si hidrokarburet aromatike policiklike dhe aminat heterociklike, kontribuojnë në inflamacion dhe dëmtim të enëve të gjakut”, thotë dietologia Michelle Rutenstine.

Kardiologu Saman Setareh-Shenas thotë se duhet të shmangim të gjitha llojet e mishit të përpunuar dhe të kuq.

“Njerëzit që hanë shumë mish të kuq, veçanërisht mish shumë të përpunuar, janë të lidhur me një incidencë dhe vdekshmëri më të lartë nga sëmundjet kardiovaskulare dhe obeziteti”, paralajmëroi doktoresha Setareh-Shenas.

Bukë e bardhë

Buka e bardhë ka një indeks të ulët glicemik dhe është i ulët në lëndë ushqyese dhe fibra në krahasim me drithërat. Kjo mund të çojë në rritje të shpejtë të sheqerit në gjak, rezistencë ndaj insulinës dhe shtim në peshë, të cilat të gjitha rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe komplikimeve të lidhura me to.

“Të gjitha karbohidratet e rafinuara rrisin nivelet e glukozës dhe triglicerideve. Buka e bardhë nuk ka të gjitha fibrat dhe lëndët ushqyese të shëndetshme. Ajo që mbetet është sheqeri i pastër”, thotë kardiologu Daniel Luger.

Patate të skuqura

Kur ushqimi skuqet, përmbajtja e tij ushqyese ndryshon.

“Ajo humbet ujë dhe fiton yndyrë. Patatet e skuqura janë të rrezikshme për shkak të yndyrës trans dhe kripës së madhe, e cila ndikon në presionin e gjakut dhe rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës”, shpjegoi doktoresha Setareh-Shenas.

Konsumimi i rregullt i ushqimeve të skuqura në përgjithësi shoqërohet me një rritje të sëmundjeve koronare të zemrës, presionit të lartë të gjakut dhe obezitetit. Prandaj është më mirë të zgjidhni patatet e pjekura në furrë në vend të patate të skuqura.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments