HomeLajmePesë llojet e arrave më të shëndetshme që duhet të hamë çdo...

Pesë llojet e arrave më të shëndetshme që duhet të hamë çdo ditë në vitin 2024

 

Arrat japin shumë përfitime shëndetësore nëse konsumohen shpesh. Ato përmbajnë shumë lëndë ushqyese dhe yndyrna të shëndetshme që ndikojnë pozitivisht në shëndetin e përgjithshëm. Ato mund të hahen si një alternativë e shëndetshme për ushqimet, por edhe në kombinime të shumta të ëmbla dhe të shijshme. Këto ushqime me pak kalori duhet të jenë diçka që ne të gjithë fillojmë t’i konsumojmë më shpesh në vitin 2024. Siç raporton US News , këto janë pesë arrat më të shëndetshme që mund të hamë.

Arra makadamia

Arrat Macadamia janë të pasura me yndyrna të dobishme të pangopura dhe janë një burim i shkëlqyer i flavonoideve dhe fitonutrientëve të tjerë që mund të ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të zemrës dhe reduktimin e inflamacionit. Është gjithashtu një burim i mirë i lëndëve ushqyese esenciale, pasi përmban hekur, niacinë, magnez, fibra, mangan, selen dhe kalium.

Një studim i botuar në “Journal of Nutrition” tregoi se subjektet që hanin më shumë se 40 gram arra makadamia në ditë kishin nivele më të ulëta dhe të dëmshme të kolesterolit LDL në krahasim me dietën e atyre që nuk hanin arra makadamia, raporton “US News. “.

Fistikët

Fistikët ofrojnë një burim të mirë proteinash, fibrash dhe yndyrash të shëndetshme. Ato përmbajnë gjithashtu antioksidantë, si dhe disa lëndë ushqyese të shkëlqyera, duke përfshirë fibra, bakër, tiaminë, vitaminë B6 dhe fosfor. Shija e pasur e fistikëve i bën ato një shtesë të shkëlqyer për pjatat, por edhe një rostiçeri të shkëlqyer.

Ato janë një shtesë e shkëlqyer për sallatat dhe perimet e gatuara, ëmbëlsirat dhe makaronat. Provoni të bëni një salcë të shijshme pesto fëstëku dhe përdorni atë si salcë sallate, pica ose salcë makaronash, ose si një shtesë artistike dhe e shijshme për supat.

Arra

Arrat janë të vetmet arrat që ofrojnë një burim të shkëlqyeshëm të acidit yndyror omega-3, acidit linolenik, me 2.5 gram për racion. Ato përmbajnë disa lëndë ushqyese të rëndësishme, duke përfshirë mangan, bakër dhe magnez.

Hulumtimi i botuar në revistën Nutrients zbuloi se përdorimi i arrave të copëtuara në vend të mishit në dietë mund të përmirësojë cilësinë e përgjithshme të dietës dhe të rrisë marrjen e omega-3 ALA, fibrave, magnezit dhe bakrit. Hulumtime të tjera mbi përfitimet shëndetësore të arrave kanë treguar se ato mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës, diabetit të tipit 2, demencës, stresit oksidativ dhe inflamacionit.

Bajame

Ndoshta një nga ushqimet e preferuara në këtë listë janë bajamet. Bajamet janë një burim i mirë i proteinave dhe janë të pasura me fibra dhe përmbajnë vitaminë E. Lëndë të tjera ushqyese përfshijnë magnez, mangan, vitaminë B2, fosfor dhe bakër.

Shumë studime kanë treguar se bajamet mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës, performancën e ushtrimeve, shëndetin e lëkurës, shëndetin e zorrëve, diabetin dhe më shumë. Disa hulumtime të fundit kanë treguar se ato kanë një efekt pozitiv në organizëm nëse konsumohen pas stërvitjes, sepse ulin ndjenjën e lodhjes.

Kur bëhet fjalë për shëndetin e lëkurës, një studim zbuloi se konsumimi i përditshëm i bajameve reduktoi shfaqjen e rrudhave dhe pigmentimin e lëkurës tek gratë që ishin në postmenopauzë në kohën e testimit.

Arra indiane

Nga pikëpamja ushqimore, shqemat janë një burim i mirë i hekurit, fosforit, bakrit, manganit dhe zinkut. Ato ofrojnë më shumë fibra ngopëse se shumica e arrave.

Hulumtimet kanë treguar se shtimi i shqemeve në një dietë të kontrolluar me kalori rezulton në një ulje të yndyrës totale të trupit, një rritje të masës së dobët trupore dhe një përmirësim të funksionit të enëve të gjakut.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments