HomeShendetiCilat janë rreziqet e pirjes së tepërt të kafesë?

Cilat janë rreziqet e pirjes së tepërt të kafesë?

Nuk duhet të konsumoni më shumë se 400 miligramë kafeinë në ditë.

Për shumë njerëz, rutina e mëngjesit nuk është e plotë pa një filxhan kafe. Shoqata Kombëtare e Kafesë thotë se një amerikan mesatar pi pak më shumë se tre filxhanë në ditë, dhe ndërsa toleranca e të gjithëve është e ndryshme, ka një kufi në sasinë ditore të kafeinës që njerëzit mund të vendosin në trupin e tyre.

Shenjat e zakonshme që tregojnë se keni tepruar me kafeinë janë zakonisht nervozizmi dhe rrahjet e shpejta të zemrës, ndërsa në raste të rralla, konsumimi i tepërt i kafeinës mund të çojë në një gjendje të quajtur dehje nga kafeina ose mbidozë e kafeinës, raporton CNN.

Helmimi me kafeinë ndodh kur një person ka nivele të rrezikshme të larta të kafeinës në trupin e tij dhe dehja me kafeinë është më shumë se dhimbja e kokës që ju merrni nga pirja e tepërt e ekspresit.

Një sërë simptomash të pakëndshme dhe të rënda, të tilla si problemet e frymëmarrjes dhe krizat, prodhohen. Ka edhe disa raste kur njerëzit kanë vdekur nga helmimi me kafeinë.

Sa kafeinë është shumë?
Edhe pse nuk ndodh shumë shpesh, ekziston gjithmonë mundësia e helmimit nga kafeina nëse kafeja pihet në mënyrë të papërgjegjshme. Njohja e shenjave dhe faktorëve që rrisin rrezikun e mbidozës së kafeinës mund t’ju ndihmojë ta shmangni atë.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave vendos kufirin e sipërm prej 400 miligramësh të kafeinës në ditë për të rriturit e shëndetshëm. Kjo është e barabartë me katër ose pesë filxhanë kafeje.

Konsumimi i më shumë se 400 miligramë kafeinë nuk është i mjaftueshëm për të vrarë dikë ose për të shkaktuar dëme të përhershme, thotë Erin Palinsky-Wade, një dietologe në EKP Nutrition Communications në New Jersey.

Por një i rritur mesatar ka të ngjarë të ndihet i shqetësuar dhe nervoz. Efektet më toksike të helmimit nga kafeina ndodhin kur njerëzit konsumojnë 1200 miligramë kafeinë ose pinë të paktën 12 filxhanë kafe.

Simptomat e helmimit nga kafeina
Kur ndodh helmimi nga kafeina, ajo krijon një sërë efektesh serioze negative në trup. Nima Milesi, drejtoreshë e toksikologjisë mjekësore në Spitalin Universitar Staten Island, shpjegon se efektet stimuluese të kafeinës prishin ritmin normal të zemrës, duke çuar në rrahje jonormale të zemrës dhe sulme të mundshme në zemër.

Përveç kësaj, Palinski-Wade zbuloi gjithashtu se njerëzit që mbidozojnë kafeinë mund të përjetojnë probleme gastrointestinale si të vjella dhe diarre.

Për shkak se kafeja shkakton urinim të shtuar, njerëzit që pinë shumë nga kjo pije rrezikojnë të zbrazin mineralet thelbësore nga trupi, veçanërisht kaliumin.

Niveli i ulët i kaliumit, ose hipokalemia, mund të dëmtojë muskujt deri në paralizë të mundshme, të shkaktojë gulçim për shkak të muskujve të dobësuar të frymëmarrjes dhe të pengojë veshkat të bëjnë punën e tyre.

Ekzistojnë gjithashtu simptoma të shumta neurologjike të helmimit me kafeinë. Rastet e dokumentuara kanë parë ankth, halucinacione, migrenë, ënjtje të trurit dhe konvulsione.

Edhe pse jashtëzakonisht i rrallë, helmimi nga kafeina mund të jetë fatal.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments