HomeShendetiPesë zakone për humbje të suksesshme të peshës pa ushtrime

Pesë zakone për humbje të suksesshme të peshës pa ushtrime

Humbja e peshës nuk është e lehtë dhe duket e pamundur pa stërvitje. Gjëja e parë që na vjen në mendje kur mendojmë për të humbur peshë është palestra dhe dieta. Megjithatë, jo të gjithë kanë kohë për të futur një palestër apo ndonjë lloj tjetër ushtrimesh në jetën e tyre të përditshme.

Megjithatë, ekspertët pohojnë se humbja e peshës nuk varet vetëm nga sasia e ushtrimeve, por edhe nga dieta dhe mënyra e jetesës. Nutricionistja Chhavi Rohilla ndan njohuri se si mund të humbim peshë në mënyrë strategjike pa stërvitje.

    1. Krijoni një dietë me deficit kalori


Parimi bazë i humbjes së peshës është të konsumoni më pak kalori sesa konsumojmë. Ne mund të llogarisim nevojat tona ditore për kalori dhe më pas të krijojmë një plan diete me deficit kalori, shpjegon dietologia për HerZindagi.

  1. Përqendrohuni në një dietë të shëndetshme

Rohilla thotë se nuk ka asgjë që një dietë e shëndetshme nuk mund të bëjë. Kështu që ajo këshillon që të përqendroheni në një dietë të shëndetshme që mund të përfshijë ushqime të plota të pasura me lëndë ushqyese, si perime, fruta, proteina pa yndyrë dhe drithëra. Përveç kësaj, ne duhet të eliminojmë ushqimet e shpejta dhe të përpunuara dhe pijet me kalori të lartë, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

  1. Kontrolloni porcionet

Rohilla paralajmëron të shikoni madhësinë e porcioneve për të shmangur ngrënien e tepërt. Për shembull, ne mund të përdorim pjata, tasa dhe enë më të vogla për kontroll më të lehtë të porcioneve.

    1. Qëndroni të hidratuar


Hidratimi është shumë i rëndësishëm për të siguruar eliminimin e toksinave të trupit, ndaj është e rëndësishme të pini ujë të mjaftueshëm gjatë gjithë ditës. Nutricistja pohon se ndonjëherë etja mund të ngatërrohet me urinë, gjë që çon në ushqime të panevojshme.

  1. Flini mjaftueshëm gjumë

Gjumi është i rëndësishëm për të mbajtur një peshë të shëndetshme dhe Rohilla këshillon që të synoni shtatë deri në nëntë orë gjumë të shëndoshë. Gjumi i dobët prish hormonet e urisë dhe rrit dëshirat e natës vonë.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments