HomeLajmePutini paralajmëron për Luftën e Tretë Botërore – fjalët e tij pas...

Putini paralajmëron për Luftën e Tretë Botërore – fjalët e tij pas shpalljes së fitores në zgjedhjet në Rusi dhe reagimet e Perëndimit

Vladimir Putin paralajmëroi për Luftën e Tretë Botërore, pasi ai duket se ka siguruar një mandat tjetër si udhëheqës i Rusisë.

Kështu shkruan The Sun, sipas të cilit medium, diktatori 71 vjeç, do të jetë tani në pushtet të paktën deri në vitin 2030, pasi organizoi zgjedhje të rreme për t’i dhënë vetes fitoren e tij më të madhe ndonjëherë, përcjell Telegrafi.

Rezultatet e hershme zyrtare të votimit zbuluan se Putin mori 87.97 për qind të votave pasi vrau ose internoi rivalët e tij.

Dhe Putin mbajti një “fjalim fitues” vetëm disa orë pas mbylljes së qendrave të votimit, ndërsa falënderoi rusët për “besimin” dhe “mbështetjen” e tyre, duke thënë se rezultati do të lejonte shoqërinë ruse të “konsolidohej” dhe “të bëhej më e fortë”.


Despoti paralajmëroi se bota mund të çojë në prag të Luftës së Tretë Botërore nëse trupat perëndimore hyjnë në Ukrainë, ku pushtimi i Rusisë vazhdon të ngecë për më shumë se dy vjet.

Ai gjithashtu u zotua të “mposhtte” armiqtë e tij ndërsa një turmë mbështetësish e brohorisnin.

Putin tha: “Ne jemi të gjithë një ekip. Askush nuk mund të na shtypë, ata kurrë nuk do të kenë sukses”.

“Por ne, si një familje e bashkuar, mund t’i mposhtim ata”.

“Dhe të gjitha synimet tona do të arrihen, ne do të bëjmë gjithçka për ta arritur këtë”.

Pas më shumë se dy dekadash brutal të sundimit të tij të hekurt, kushdo që mund ta kishte sfiduar atë është ose në burg, në mërgim ose i vdekur mes goditjes më të ashpër të opozitës në Rusi që nga koha sovjetike.


Prandaj, fletëve të votimit u mungonte ndonjë emër, konkurrencë e mirëfilltë – dhe rruga e Putinit për fitore nuk ishte kurrë në dyshim.

Vetëm tre kandidatë simbolikë u lejuan të qëndronin kundër diktatorit – dhe askush që kundërshtonte luftën e tij brutale.

Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë tha: “Zgjedhjet nuk janë të lira apo të drejta duke pasur parasysh se si zoti Putin ka burgosur kundërshtarët politikë dhe ka penguar të tjerët të konkurrojnë kundër tij”.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e quajti Putinin “të sëmurë për pushtet” ndërsa trupat e tij vazhdojnë të luftojnë kundër forcave ruse.

Udhëheqësi i kohës së luftës shtoi: “Është e qartë për të gjithë në botë se kjo figurë, siç ka ndodhur shpesh në rrjedhën e historisë, është thjesht e sëmurë për pushtet dhe po bën gjithçka për të sunduar përgjithmonë”.“Ky person duhet të jetë në gjyq në Hagë. Kjo është ajo që ne duhet të sigurojmë”.


Ndërkohë, Ministria e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar tha: “Duke mbajtur zgjedhje të paligjshme në territorin ukrainas, Rusia demonstron se nuk është e interesuar të gjejë një rrugë drejt paqes”.

“Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të ofrojë ndihmë humanitare, ekonomike dhe ushtarake për ukrainasit që mbrojnë demokracinë e tyre”.

Ndryshe, fitorja e Putinit u shpall vetëm disa orë pas mbylljes së qendrave të votimit, me rezultatet zyrtare që do të publikohen brenda disa ditësh pasi të numërohen të gjitha dokumentet.

Më shumë se 114 milionë njerëz kanë të drejtë të votojnë dhe raportet thonë se pjesëmarrja ishte 73 për qind.

Kushtetuta e Rusisë thotë se presidentët mund të shërbejnë jo më shumë se dy mandate të njëpasnjëshme gjashtëvjeçare.

Por në vitin 2020, Putini i etur për pushtet orkestroi një amendament që e përjashtonte veten nga kufijtë e mandatit presidencial deri në vitin 2036 – deri në të cilën ai do të jetë 83 vjeç. /Telegrafi/

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments